VÁNOČNÍ ZAVINŠOVÁNÍ

Kdybychom hledali jedno slovo, které nejlépe vystihuje, co pro nás uplynulé měsíce znamenaly, bude to: iniciační. Více než obřadní bylo to často spíš upachtěné; více než povznášející, bylo to mnohdy setsakramentsky přízemní; více než rituální bylo to většinou vcelku všední. Tak či onak, bylo to nutné. A to právě takto, tímto způsobem, v tomto pořadí, s těmito obtížemi. Jinak bychom stěží mohli před vás, čtenáře, předstoupit s naší první vydanou knihou, za kterou opravdu ručíme. 

Už je to deset měsíců, co jsme začali po všech čertech šířit povídkový hexaptych Hostina Uroborova. Kniha si našla své publikum napříč generacemi, čtenáře různých profesí či vyznání, lidi ze všech koutů české země. Některé její části zazněly hlasem samotného autora, Martina Holého, a to třeba v Praze, Mariánských Lázních nebo v naší domovské Plzni. Bylo to dobrodružné a jsme pevně přesvědčeni, že i smysluplné. Pro vás. Pro nás.

A doufáme, že to celé bude pokračovat. Věříme, že životnost kvalitního literárního díla je dlouhá, a tak rozhodně neplánujeme ve snaze nachrlit na vás další novinky Hostinu odsunout do nějakého pomyslného kouta. (Tedy nejen proto, že žádnou záplavu čerstvých titulů nachystanou nemáme.) Dál se bude Martin Holý čas od času zjevovat na různých místech Česka, nadále budeme mít knihu neustále po ruce pro každého, kdo o ni bude stát. Abych to zdůraznil: za knihu ručíme i necelý rok po jejím vydání.

Přesto všechno vnímáme potřebu udělat další krok v naplňování toho, co jsme si na začátku naší nakladatelské dráhy vytyčili jako jakýsi nakladatelský horizont. Příští rok tak vykročíme za hranice jazyka českého a přineseme vám náš první překlad z katalánštiny: Canto jo i la muntanya balla.

Půjde o knihu veskrze současnou, ačkoli se díky její autorce Irene Solà ocitneme v hloubi Pyrenejí, kde je dnešek neustále napájen nejen dobou dávnou, ale i tou, která se nachází mimo jakoukoli časovou osu – do prostředí mýtického, nečasového. Ke slovu se v této narativní koláži dostávají nejen ženy a muži, nýbrž také houby, srnci, mraky či vodní panny. Čtenář se střetává na jednu stranu s krásou a jistou lehkostí, na druhou pak s krutostí a často nesmiřitelnou osudovostí života v horských výšinách. Autorka o tom všem vypráví s radostí a upřímným zájmem, který nekončí prostým výčtem viděného a slyšeného. Solà pátrá v na první pohled neviditelných souvislostech, zkoumá samotný jazyk jako odraz skutečnosti i prostředek její deformace.

Už teď se nemůžeme dočkat, až vám přineseme premiérový vstup této talentované spisovatelky do českého literárního univerza. Na přípravě knihy si chceme dát opravdu záležet, tudíž si na ni budeme muset počkat až do podzimu. Pevně ale věříme, že to čekání bude stát za to.

Samozřejmě budeme příští rok (věříme že ještě intenzivněji než letos) pátrat po další skvostech nejen katalánské literatury, které by si své české uvedení zasloužili. Ale to vše až poté, co se přehoupneme do AD 2023. Nechceme si totiž upřít čas na zasloužené „spočnutí“!

Tak si tedy, naši drazí knihomilové, užijte zbytek roku – ať už s knihou či bez, ale hlavně v lenosti a v okruhu svých blízkých. 

Od prvních lednových dnů opět pokračujeme! Nejen my, nakladatelství Euskaldun, ale i mnozí další spisovatelé, nakladatelé či redaktoři, kterým leží na srdci (jazyková) pestrost (literárního) světa. Pokračujte s námi!